Ślub humanistyczny - co musisz o nim wiedzieć

Popularność ślubów humanistycznych w Polsce stale rośnie – nic dziwnego, to idealna alternatywa dla ceremonii kościelnych i cywilnych. Uroczystość, podczas której zakochani bez względu na wyznanie, pochodzenie, płeć mogą wyznać swoją miłość. Ta przecież nie ocenia, nie dyskryminuje, a łączy i cieszy. Ślub humanistyczny? Ale co to właściwie takiego? Tego dowiesz się właśnie z poniższego artykułu.

Ślub humanistyczny kontra tradycyjny ślub

Z tradycyjnym ślubem ten humanistyczny łączy właściwie tylko pierwszy człon nazwy. Wskazuje on na rodzaj ceremonii, podczas której partnerzy składają przysięgę małżeńską. W tym przypadku nie przed księdzem, Bogiem, ani urzędnikiem, a przed samym sobą. Przysięga ta nie jest narzucona z góry, a para młoda ma możliwość przygotowania własnych słów na tę okoliczność. Warunek jest tylko jeden – niech to będzie szczere wyznanie miłości.

 

W odróżnieniu do ślubu kościelnego czy cywilnego, ten humanistyczny nie wywołuje i nie pociąga do żadnych odpowiedzialności oraz skutków prawnych. W związku z tym państwo, ani Kościół nie uznaje takiego ślubu za wiążący. Ta nieformalna ceremonia w świetle prawa, dla zakochanych jest okazją, by powiedzieć sobie ,,kocham cię”. Nie ma znaczenia płeć, światopogląd czy wyznanie. Liczą się tylko państwo młodzi i ich miłość.

 

Przebieg ślubu humanistycznego

Co najważniejsze (i najlepsze!) ślub humanistyczny może odbyć się o dowolnej porze dnia. Wszystko zależy od pary młodej. Jak to mówią – sky is the limit. Chciałbyś/abyś swój ślub humanistyczny przeżyć przy zachodzie słońca, na plaży w klimacie boho? Nie ma problemu. Za dnia w środku lasu i kojącego szumu drzew? Just do it! A może marzy Ci się luksusowy i klimatyczny hotel, a do tego romantyczna aranżacja, dziesiątki świec, płatki róż? Nie ma reguły, gdzie odbędzie się taki ślub. Są jednak zasady: tylko i wyłącznie Twoje.

 

 

Kto przewodzi uroczystości?

Ceremonię ślubu humanistycznego prowadzi celebrant tzw. mistrz ceremonii. Jest to osoba świecka, którą może zostać chociażby Twoja siostra, brat czy wujek, spełniając uprzednio odpowiednie wymogi. Jednym z nich jest rejestracja w Towarzystwie Humanistycznym. Jeżeli jednak chcesz to zadanie powierzyć doświadczonemu celebrantowi, warto skorzystać ze wsparcia jednej z wielu organizacji w Polsce, które specjalizują się wyłącznie w ślubach humanistycznych. Ich kadrę zasila wielu otwartych i wykwalifikowanych celebrantów, najczęściej posługujących się wieloma językami, dzięki czemu taka uroczystość może odbyć się nawet w wersji dwujęzycznej.

 

Co warto zawrzeć w scenariuszu ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny charakteryzuje elastyczna formuła. Odbywa się on według scenariusza państwa młodych – to od ich kreatywności oraz spontaniczności zależy gdzie, o której godzinie i w jaki sposób będzie przebiegać. Nieocenionym elementem towarzyszącym ślubom humanistycznym jest specjalnie dopasowana pod uroczystość muzyka, która akompaniuje wszystkim doniosłym chwilom tego dnia. Mogą to być pojedyncze utwory, a nawet cały soundtrack.

 

Wiele par decyduje się także na to, by oddać głos najbliższym. Wygłoszony toast przez przyjaciela, przeczytany wiersza przez mamę, zaśpiewana piosenka przez siostrę – to właśnie przy takich momentach łezka kręci się w oku. Jeżeli chciałbyś/abyś połączyć ślub humanistyczny ze ślubem cywilnym, jest taka możliwość po wyrażeniu zgody przez urzędnika. Wiele osób decyduje się na taką formułę – oficjalną uroczystość pod względem prawnym, a dopiero potem bardzo emocjonującą, intymną celebrację.

 

autor zdjęć "Z czułością"

 

Śluby humanistyczne w Art Hotelu

W Art Hotelu jesteśmy dla Was z całą swoją energią oraz głowami pełnymi pomysłów. Wysłuchamy, doradzimy, a następnie wspólnie sprawimy, że to będzie niezapomniany dzień dla każdego. Nasz pełen kreatywności i zapału zespół zajmie się organizacją uroczystości, począwszy od nastrojowej aranżacji przestrzeni jednej z sześciu sal bankietowych, po przygotowanie najwymyślniejszych deserów. Sceneria rodem z bajki – mnóstwo kwiatów, świec i brokatu, a jeśli wolisz, to klimat lat 90., dyskotek oraz winyli. A może wspólnie zamienimy Salę Ogrodową w rajską dżunglę pełną zieleni, owoców, paproci? Czujesz tę energię?

 

Mówisz ślub humanistyczny, a my na to: chwilo trwaj! Co powiesz na przedłużenie celebracji o wspólne śniadanie, obiad w zaciszu apartamentu albo kolację w intymnym zakątku Art Restauracji? Zabytkowe wnętrza, pyszne wariacje na temat jedzenia, a do tego miłość, dużo miłości!

Zobacz nasze oferty

Poznaj nasze wyjątkowe pakiety